niedziela, 3 marca 2019

Zysk polecane biuro księgowe w Łodzi

Zysk całkowity (π) – różnica między całkowitymi przychodami (total revenue, TR) przedsiębiorstwa uzyskanymi ze sprzedaży produktów, a całkowitymi kosztami poniesionymi na wytworzenie tych produktów (total cost, TC), czyli


Maksymalizacja zysku może stanowić cel dla prowadzonej działalności przez przedsiębiorstwo zarówno na rynku doskonale konkurencyjnym, jak i niedoskonale konkurencyjnym. Wielkość produkcji maksymalizującą zysk można wyznaczyć, porównując koszty całkowite z przychodami całkowitymi, ale najczęściej korzysta się ze zrównania kosztu krańcowego (marginal cost, MC) z przychodem krańcowym (marginal revenue, MR).

Na górnym rysunku są przedstawione wielkości całkowite: koszty, przychody i zyski. Przedsiębiorstwo maksymalizuje zysk, sprzedając 300 tys. róż miesięcznie. Na dolnym rysunku tę samą wielkość sprzedaży/produkcji wyznacza punkt przecięcia krzywej kosztu krańcowego z krzywą przychodu krańcowego.

Zysk przeciętny to zysk zarobiony ze sprzedaży każdej sprzedanej jednostki produktu. Zysk krańcowy to zysk zarobiony ze sprzedaży każdej kolejnej jednostki produktu.

sobota, 2 marca 2019

Zobowiązanie (rachunkowość) niezła księgowość Łódź

Zobowiązania – wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.


Zobowiązanie powstaje wówczas, gdy zachodzi różnica pomiędzy momentem zaistnienia obowiązku zapłaty a momentem jego zrealizowania. W okresie pomiędzy dniem otrzymania dostawy a dniem uregulowania zobowiązania jednostka jest w posiadaniu środków gospodarczych, które czasowo nie są jej własnością; występujące wówczas dwie strony określane są jako dłużnik (odbiorca) oraz wierzyciel (dostawca). Zobowiązanie jest źródłem finansowania, kapitałem obcym składników majątkowych, będących w dyspozycji danej jednostki; w określonym terminie jednostka jest zobowiązana zwrócić obce składniki majątku lub ich równowartość właścicielowi tego majątku.
Zobowiązania publicznoprawne – obejmują naliczone, lecz jeszcze niezapłacone podatki, składki ubezpieczeń społecznych, składki ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Zobowiązania wobec pracowników – obejmują wynagrodzenia wypłacane z opóźnieniem, a także wynagrodzenia niepodjęte w terminie.

W bilansie jednostki zobowiązania na dzień bilansowy są wykazywane w pasywach w dziale C: Zobowiązania długoterminowe lub w dziale D: Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne.

piątek, 1 marca 2019

Zobowiązania krótkoterminowe biuro rachunkowe Łódź

Zobowiązania krótkoterminowe – ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

piątek, 1 lutego 2019

Złota reguła bilansowa księgowy Łódź

Złota reguła bilansowa – zasada polegająca na tym, że całość posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów stałych jest finansowana przy pomocy kapitałów własnych. 


Zgodnie z tą zasadą trwałe składniki aktywów powinny być finansowane kapitałem własnym, gdyż ta część majątku jest długoterminowo związana z przedsiębiorstwem, więc charakteryzuje się niskim tempem zamiany na gotówkę, dlatego powinna być sfinansowana bardziej stabilnymi kapitałami, oddanymi do dyspozycji przedsiębiorstwa na długi okres.

Powyższa reguła powinna być stosowana przez przedsiębiorstwo stosujące konserwatywną, bezpieczną politykę finansową.

środa, 2 stycznia 2019

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym podatki Łódź

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym – jeden z elementów sprawozdania finansowego. 


Zestawienie zmian sporządzane jest przez jednostki podlegające corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta:
  1. banki, zakłady ubezpieczeń
  2. podmioty działające w oparciu o przepisy o obrocie papierami wartościowymi, przepisy o funduszach inwestycyjnych, przepisy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
  3. spółki akcyjne
  4. pozostałe podmioty, które w poprzednim roku obrotowym spełniły jeden z dwóch warunków:
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty osiągnęło co najmniej 50 osób
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego osiągnęła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2,5 mln euro
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro.

Sprawozdanie przedstawia zmiany w strukturze elementów, które składają się na kapitał własny oraz kierunek i skutki tych zmian, dostarcza informacji o sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Prezentuje zmiany w zysku i stracie, źródłach finansowania kapitałami własnymi jednostki i ich przyczyny, przychodach i kosztach bezpośrednio związanych z kapitałem zakładowym.

Schemat uproszczony sprawozdania

I. Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO).
  • korekty błędów podstawowych
  • zmiany przyjętych zasad (polityki rachunkowości)
I.A. Kapitał (fundusz) własny na początek okresu po korektach.
  1. Kapitał (fundusz) podstawowy na początek okresu
  2. Należne wpłaty na kapitał (fundusz) podstawowy na początek okresu
  3. Udziały (akcje) własne na początek okresu
  4. Kapitał (fundusz) zapasowy na początek okresu
  5. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny na początek okresu
  6. Pozostałe kapitały (fundusz) rezerwowe na koniec okresu
  7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu
  8. Wynik netto
II. Kapitał (fundusz) własny na koniec okresu.
III. Kapitał (fundusz) własny, po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku (pokrycia straty).